Specjalna promocja -20% na wszystkie produkty Theofils i TwentyTwo

panel
basket 0
close
close
Twój koszyk
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup (Polska)) już od 250,00 zł.
suma: 0,00 zł
Wersje językowe
Waluty

Jakie lampy do kuchni wybrać? Jak dobrze oświetlić kuchnię - poradnik

Jakie lampy do kuchni wybrać? Jak dobrze oświetlić kuchnię - poradnik

Kuchnia to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń domowych, które wymaga odpowiedniej aranżacji. Planowanie jej urządzenia warto podzielić na kilka etapów, wśród których jednym z nich będzie dobór oświetlenia. To właśnie lampy odgrywają bardzo istotną rolę w każdym wnętrzu kuchennym, gdyż mogą zwiększyć jego praktyczność, jak i pełnić funkcję dekoracyjną. Wystarczy wybrać oświetlenie pasujące do wystroju, a także spełniające indywidualne potrzeby i wymagania. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak dobrze oświetlić kuchnię, aby stworzona przestrzeń była jednocześnie atrakcyjna i funkcjonalna.

Oświetlenie kuchni – na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Warto rozpocząć od najważniejszych zasad dotyczących ergonomii. W każdej kuchni powinniśmy znaleźć miejsce na oświetlenie centralne, zadaniowe i dekoracyjne o różnej mocy. Takie rozwiązanie pozwoli nam podzielić wnętrze na strefy. Najistotniejszym modelem będzie zatem lampa wisząca, do której włącznik powinien znajdować się tuż przy drzwiach, aby po przekroczeniu progu nie błądzić po omacku. Główne oświetlenie może mieć postać lampy sufitowej z jednym kloszem, modelu z kilkoma źródłami światła, bądź punktowych halogenów rozmieszczonych na całym suficie w równych odległościach. Doskonałym uzupełnieniem lamp wiszących będą ścienne kiniety oraz oświetlenie podszafkowe, dlatego warto zdecydować się na kilka modeli, aby wnętrze było odpowiednio rozświetlone, gdyż będzie miało to bezpośredni wpływ na komfortowe spędzanie czasu w kuchni i wykonywanie codziennych obowiązków.

Podziel kuchenne wnętrze na strefy

Wnętrze kuchenne, szczególnie to większe i przestronniejsze, można z łatwością podzielić na poszczególne strefy właśnie przy wykorzystaniu oświetlenia, oczywiście biorąc pod uwagę przyzwyczajenia wszystkich domowników. Strefy można podzielić na przestrzeń przeznaczoną do przechowywania, zaopatrzenia w żywność, spożywania posiłków, zmywania i gotowania (roboczą). Każda z nich spełnia zupełnie inną funkcję, dlatego oświetlenie poszczególnych stref ma tak duże znaczenie.

Najważniejszą z nich jest przestrzeń robocza, która dzieli się na obszar przyrządzania posiłków i ich gotowania lub pieczenia. Zwykle jest to miejsce na blacie kuchennym, które umożliwia komfortowe krojenie produktów, marynowanie, mieszanie, czy przygotowywanie do spożycia. Oświetlenie tej strefy powinno być mocne, aby zapewnić odpowiednią ilość światła, jednak warto pamiętać, aby wybrane lampy nie raziły w oczy, oślepiając domowników podczas korzystania z blatu. Kolejną strefą jest obszar wyznaczony do przechowywania produktów spożywczych i pozostałych akcesoriów kuchennych, często nazywany spiżarnią. Oświetlenie tego miejsca powinno umożliwiać szybkie odnalezienie interesujących składników i zapasów, a także sprzętów, które wykorzystujemy podczas codziennego przygotowywania posiłków. Strefa zaopatrzenia w żywność to nic innego jak obszar obok lodówki, do której wkładamy zakupy. Pomimo że większość modeli tego rodzaju sprzętu AGD jest wyposażona we własne oświetlenie, to warto to miejsce dodatkowo doświetlić, aby móc komfortowo korzystać z lodówki, która po zamknięciu przestaje być źródłem światła. Istotne jest także oświetlenie strefy zmywania, gdyż pozwoli to na dokładniejsze mycie naczyń, sztućców i produktów spożywczych. Światło w tym obszarze powinno być mocniejsze i kierunkowe. Ostatnią ze stref stanowi przestrzeń jadalniana, czyli miejsce przeznaczone do wspólnego spożywania posiłków. Najczęściej w tej strefie znajduje się stół z krzesłami, jeśli tylko pozwoli na to dostępna przestrzeń. Oświetlenie kuchenne tego rejonu powinno zapewniać wygodne spożywanie posiłków, jednak w tym wypadku warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – wysokość zawieszenia lampy nad stołem, jej moc oraz kierunek padania światła. Na tych parametrach skupimy się w dalszej części tekstu. 

Rodzaje lamp kuchennych

Do najpopularniejszych lamp kuchennych należą modele sufitowe, które powinny przede wszystkim mieć właściwy rozmiar dostosowany do wielkości danego pomieszczenia. Zbyt mała lampa może nie zapewnić odpowiedniej ilości światła, a model ze zbyt dużym kloszem może przytłoczyć wnętrze i okazać się mało praktyczny. Modele wiszące powinny również równomiernie rozświetlać całe wnętrze rozproszonym światłem. Zupełnie inaczej jest w przypadku oświetlenia nad blatem kuchennym, czyli miejscem roboczym, które powinno być mocniejsze i intensywniejsze. Najlepiej w tym celu wykorzystać listwy ledowe, montowane podszafkowo bądź halogeny, które zapewniają dużą oszczędność. Warto także zdecydować się na dodatkowe oświetlenie wyspy kuchennej za pomocą mniejszych lamp wiszących o charakterze dekoracyjnym, które będą znakomitym elementem ozdobnym. Doskonałym rozwiązaniem jest uzupełnienie wspomnianych modeli o ścienne kinkiety, które można wykorzystać jeszcze przed zmrokiem.

W przypadku aneksów kuchennych, w których znajduje się również strefa jadalniana, warto zadbać o oświetlenie nad stołem. Światło powinno być skierowane bezpośrednio na jego blat z zachowaniem odległości mieszczącej się w zakresie od 60 do 90 cm od jego powierzchni. Istotny jest także kształt stołu. W przypadku podłużnego blatu warto zdecydować się na zamontowanie kilku osobnych punktów świetlnych, ułożonych w jednym rzędzie lub lampy wiszącej z trzema kloszami. Stoły okrągłe najlepiej doświetlić modelami o takim samym kształcie, co pozwoli zachować harmonię i spójność aranżacji.

Barwa światła ma znaczenie

Barwa światła w dużej mierze zależy od rodzaju pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest ciemne ze względu na ograniczony dostęp światła dziennego, będzie wymagało mocniejszego i dokładniejszego doświetlenia sztucznym światłem, w cieplejszej barwie, która jednocześnie przyczyni się do stworzenia przytulnej atmosfery. Natomiast w przypadku, gdy do kuchni w ciągu dnia wpada duża promieni słonecznych, można śmiało pozwolić sobie na zimne światło, które warto wykorzystać przede wszystkim w przestrzeni roboczej, zmywania oraz przechowywania. W strefie jadalnianej znacznie lepiej sprawdzi się ciepłe światło, które sprawia, że potrawy wyglądają apetyczniej, a ponadto barwa ta działa uspokajająco i relaksująco.

Lampy kuchenne dopasowane do aranżacji

Wybór lamp kuchennych powinien również zależeć od stworzonej aranżacji. Jeśli kuchnia została zaprojektowana w stylu skandynawskim, to warto wybierać oświetlenie charakteryzujące się prostą formą z białymi kloszami, które zachowają minimalistyczny charakter wystroju. W przypadku kuchni rustykalnej doskonałym wyborem będą lampy z elementami drewna i porcelany, które są stylizowane na modele z poprzednich epok. Takie warianty idealnie wpiszą się także do wnętrz w stylu retro i vintage. Natomiast do kuchni urządzonej wedle wnętrzarskiego trendu industrialnego, zwanego również loftowym, znakomitą propozycją będą lampy metalowe, lakierowane i wykonane ze sztucznych tworzyw. W tego rodzaju wnętrzach mile widziane będą futurystyczne i nowoczesne modele o geometrycznej konstrukcji i ażurowych kloszach, wyróżniające się minimalizmem i surowością. Często klosz w przypadku takich lamp ma postać ozdobnej żarówki. Równie popularnym wystrojem jest styl glamour pełen przepychu i luksusu. W takich wnętrzach powinien królować kolor złoty, miedziany, czarny i srebrny. Wiele osób wybiera w tym przypadku szklane i kryształowe klosze i finezyjne żyrandole zachwycające swoim urokiem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium