Kategorie
---
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Do poczytania
Gniazdka podwójne i pojedyncze - wady i zalety 0
Gniazdka podwójne i pojedyncze - wady i zalety

Jednym z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej są gniazdka, do których podłącza się odbiorniki prądu za pomocą odpowiednich wtyczek. To także jeden z takich elementów wyposażenia domu, które z reguły wymieniamy zdecydowanie najrzadziej. Większość właścicieli domów i mieszkań wymienia je wyłącznie podczas dużych remontów, na czym cierpi między innymi bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych oraz komfort życia. Najpopularniejsze są gniazdka podwójne i pojedyncze, różniące się oczywiście liczbą gniazdek. Wybór nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Rodzaje montażu gniazd w pomieszczeniach mieszkalnych

Na rynku znajdziemy wiele gniazdek elektrycznych, różniących się między sobą zastosowaniem oraz funkcjonalnością. Wyboru odpowiedniego modelu warto dokonać na podstawie ich funkcjonalności. Najpopularniejszym wariantem stosowanym w instalacjach domowych są gniazda (kontakty) montowane podtynkowo, które zajmują zdecydowanie najmniej miejsca na ścianie i są najbardziej komfortowe w użytkowaniu. Przewody idą bezpośrednio w ścianie i są ukryte, a elementem mocującym jest puszka podtynkowa zapewniająca stosunkowo duże bezpieczeństwo. Wadą natomiast jest utrudniony dostęp do przewodów, co wpływa na ograniczoną możliwość ich naprawy po awarii. Jest to jednak rzadka, choć bardzo kosztowna operacja.

Drugim rozwiązaniem są gniazdka natynkowe, stosowane wyłącznie w pomieszczeniach gospodarczych, halach oraz magazynach i obiektach przemysłowych. Ich największą zaletą jest między innymi bardzo łatwy dostęp do całej instalacji, co ma szczególnie duże znaczenie w najbardziej obciążonych instalacjach elektrycznych o przemysłowym zastosowaniu.

Różnice w budowie gniazd elektrycznych

Gniazda elektryczne różnią się między sobą nie tylko sposobem montażu, ale także budową. Na rynku znajdziemy wiele modeli przeznaczonych do ogólnych zastosowań domowych, a także do konkretnego rodzaju pomieszczeń czy odbiorników elektrycznych. W każdym domu najczęściej spotykamy gniazda pojedyncze lub podwójne z uziemieniem w postaci metalowego bolca znajdującego się w obrębie samego gniazdka. To najpopularniejszy kontakt kompatybilny z praktycznie wszystkimi europejskimi wtyczkami, dlatego stanowi podstawowy i najbardziej uniwersalny wybór w każdym przypadku. Nieco mniej popularne są wersje bez uziemienia, w zasadzie już niespotykane w obiektach mieszkalnych.

Na rynku znajdziemy także gniazdka wyposażone w przesłony torów prądowych, które uniemożliwiają włożenie do wnętrza jakichkolwiek innych przedmiotów niż wtyczka odbiornika elektrycznego. Z tego też powodu najlepiej je stosować w pokojach dziecięcych lub wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wykorzystania ich w niewłaściwy sposób. Zazwyczaj przesłony mają kolor zielony lub czerwony i są doskonale widoczne. Warto wiedzieć, że stawiają niewielki opór podczas wkładania wtyczki.

W kuchennych wnętrzach oraz łazienkach, gdzie często panuje wysoka temperatura i wilgotność powietrza, warto postawić na modele bryzgoszczelne lub hermetyczne o wysokim stopniu ochrony przed wodą, np. IP44. Takie warianty są z reguły wyposażone w charakterystyczną klapkę zabezpieczającą całe gniazdko, która zamyka się samoczynnie po odłączeniu od niej odbiornika prądu. Zawsze w takich modelach montuje się także specjalny zestaw uszczelniający, który dodatkowo chroni całe urządzenie przed wpływem wody i warunków panujących w pomieszczeniach kąpielowych. Warto dopasować do gniazdek odpowiedni uchwyt na papier toaletowy - razem będą one stanowić spójną całość, co wpłynie na estetykę łazienki.

Właściwy rozstaw gniazdek elektrycznych ma ogromny wpływ na komfort domowników

W każdym domu deweloper na etapie jego projektowania decyduje o rozmieszczeniu gniazdek, które z reguły są rozlokowane w odpowiednich miejscach o konkretnym przeznaczeniu. Niestety, wraz ze zmianą aranżacji może także nastąpić duży kłopot związany z podłączeniem odbiornika elektrycznego z uwagi na brak gniazdka w danym miejscu. Właśnie z tego powodu zachęcamy do właściwego rozlokowania gniazdek w obrębie danego pomieszczenia i uzgodnienia tej kwestii ze specjalistyczną firmą zajmującą się instalacjami elektrycznymi. Właściwy plan to połowa sukcesu - drugą połowę stanowi prawidłowe wykonanie. Gniazdka powinny być osadzone w sposób trwały. Nie powinny poruszać się podczas podłączania bądź odłączania wtyczki elektrycznej. Nawet niewielki odstęp obudowy gniazda natynkowego od ściany może spowodować porażenie prądem lub zalanie go wodą, co wiąże się z uszkodzeniem całej instalacji oraz innych odbiorników prądu.

Zalety i wady gniazdek pojedynczych

Gniazda pojedyncze mają zwolenników wśród osób oczekujących ponadprzeciętnej estetyki, gdyż zajmują bardzo niewiele miejsca, a ich montaż jest prosty i szybki, nie wymaga także zbyt wielu przeróbek i modernizacji. Niewielkie wymiary zewnętrzne sprawiają, że kontakty z jednym wejściem nie zwracają na siebie zbyt dużej uwagi nawet na odsłoniętej ścianie, dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie w miejscach, w których obecnie nie przewidujemy żadnego odbiornika, lecz może się to zmienić w bliżej nieokreślonej przyszłości. Do gniazda pojedynczego podłączymy jednak w danej chwili jedno tylko urządzenie elektryczne, co warto mieć na uwadze podczas jego aranżacji.

Gniazdka podwójne są równie dobrym wyborem

Kontakty podwójne są, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone w dwa gniazda przeznaczone do jednoczesnej obsługi dwóch odbiorników elektrycznych, dlatego cechują się wyższą funkcjonalnością niż modele pojedyncze. Nie są jednak pozbawione wad. Warto je zastosować między innymi w pomieszczeniach, które zawsze będą użytkowane w przewidziany sposób, np. w kuchniach, gdzie służą do podłączenia sprzętu AGD. Ich wadą jest natomiast większy rozmiar zewnętrzny, który wpływa na ich widoczność. Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie w łazience stylowych gniazdek, to warto dobrać do nich pasujące wieszaki na ręczniki, które znajdziesz w naszym sklepie skandynawskieuchwyty.pl.

Bezpieczeństwo montażu przede wszystkim

Warto mieć na uwadze fakt, iż wszelkie elementy elektryczne w obrębie domu i mieszkania muszą być w pełni bezpieczne dla użytkowników i domowników, gdyż porażenie prądem jest jednym z częstszych przyczyn utraty zdrowia i życia. Każde gniazdo powinno pochodzić z pewnego i sprawdzonego źródła oraz być objęte wszelkimi niezbędnymi certyfikatami zapewniające ochronę użytkownika przed większością zagrożeń. Dobre tworzywo użyte do ich produkcji zapobiega pęknięciom, a mocne łączenia gwarantują brak możliwości wyrwania gniazda z miejsca jego osadzenia. Nie można również zapomnieć o samym montażu. Instalacja przeprowadzona przez wykwalifikowanych fachowców jest gwarancją bezpieczeństwa i ochrony przed wypadkami, dlatego zawsze warto skorzystać z oferty najlepszych firm z regionu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium