Kategorie
---
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Do poczytania
Rodzaje uchwytów meblowych. Jak dobrać odpowiedni uchwyt do mebli? 0
Rodzaje uchwytów meblowych. Jak dobrać odpowiedni uchwyt do mebli?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni uchwyt?

Jaki kształt dobrać jaki kolor, aby pasowały do stylu wnętrza? Prócz wizualnej części, dobrze zwrócić uwagę na kilka technicznych aspektów przy wyborze odpowiednich dodatków. Każdy rodzaj uchwytu rządzi się swoimi prawami i należy o nich wiedzieć.


 

1. GAŁKI /ang.: knobs

Gałki to jednopunktowe uchwyty, w większości symetryczne osiowo. Nie ma więc znaczenia, czy obrócimy uchwyt poziomo, czy pionowo. Możemy tylko wybrać dla niego miejsce i go przykręcić. Według naszego doświadczenia, podzieliliśmy gałki na trzy grupy według wielkości:

 • małe - do 20 mm średnicy - Takie gałki są delikatnymi punktami, które niczym sztyftowe kolczyki w uszach, są biżuterią skromną, ale intrygującą. Jeżeli jednak chcemy zamieścić taki uchwyt na szafce lub szufladzie, pomyślmy o tym kto będzie z niej korzystał. Taki rozmiar wymaga sprawnego chwytu palców. Jest to średnica standardowej szminki do ust. Musimy taki element chwycić i pociągnąć, więc nie jest polecany dla osób z problemami stawów palcowych i małych dzieci, którym palce i chwyt mogą się męczyć i być uciążliwe.
 • średnie - powyżej 20 mm średnicy do 40 mm - To najczęściej spotykany przedział średnicy gałek. Wynika z ergonomii i wygody. Jest to porównywalny rozmiar do kieliszka do wódki. Odruchowo chwytamy dwoma palcami, możemy podeprzeć trzecim, nie wymaga rozwarcia lub ściśnięcia dłoni, więc łatwiej jest w tej pozycji wykonywać ruchy ręką. Przy tym nie jest to element dziwacznie wyglądający, wciąż skromny i punktowy.
 • duże - powyżej 40 mm - to gałki które mimo, iż są punktowymi uchwytami, nie są skromne. To mocny akcent, widoczny, gałki powyżej 6 cm to już opcja niekonwencjonalna dla lubiących odważne dodatki. Nie sprawiają trudności w użytkowaniu, czasami są wręcz bardzo wygodne.

Gałki Dalby

Niektóre uchwyty odbiegają jednak od norm i trudno jednoznacznie określić ich kształtu i zakwalifikować do jakiejś grupy, dlatego spotkać można je w kilku miejscach. Czasami mając na myśli "gałka" myślimy o małym uchwycie, montowanym na jedną śrubę, ale nie koniecznie okrągłym i symetrycznym. Jak na przykład te:

 

Czasami też, głównie ze względu na wagę, niektóre gałki mogą mieć mocowanie na dwie śruby, stąd będzie w nich podany parametr C-C, czyli rozstaw otworów.2. PODŁUŻNE /ang.: handles, pulls

To zdecydowanie najliczniejsza grupa uchwytów. W naszym sklepie posiadamy ich ponad 600. Tutaj przyda się ograniczyć nieco pole poszukiwań, aby zaoszczędzić czasu i nerwów. Jak można przesiać morze produktów w poszukiwaniu odpowiedniego do swoich potrzeb? Jest na to kilka sposobów:

 • C-C - rozstaw otworów - Wyszukiwanie po konkretnym rozstawie jest przydatne, kiedy w miejsce starych uchwytów chcemy wstawić nowe. Lub gdy mamy ściśle ograniczone miejsce do przykręcenia uchwytu, na przykład przez zawiasy, ornamenty lub dekoracje na meblu. Możemy wybrać kilka odpowiadających nam rozstawów, zaznaczając kolejno i czekając na przeładowanie strony.
 • Długość Y - ten parametr mówi nam o odległości pomiędzy najdalej położonymi punktami uchwytu. Może być równy lub większy niż rozstaw C-C.

Uchwyty podłużne są bardzo wygodne i uniwersalne. Prócz ciągnięcia, pchania, podparcia dają możliwość zawieszenia na przykład ręcznika, rękawiczek lub parasola. Stosowane w wielu miejscach: meble łazienkowe, ściany, szafki kuchenne, pokoje dziecięce, tworzą wyczerpujący asortyment odpowiedni na każdą potrzebę. Można je mocować w poziomie, pionie jak i na skos.

Należy jednak sprawdzić, czy w szafce z drzwiami otwieranymi, dany uchwyt po zamocowaniu nie będzie utrudniał otwierania jej lub haczył i inne elementy dookoła. Częstym błędem montażu takich uchwytów bez projektu jest potem konflikt sąsiadujących mebli: na przykład zbyt wystający, długi uchwyt uniemożliwia otwieranie drzwi o min 90 stopni, albo szybko uszkadza się otwierając się na ścianę.

Dobrym sposobem na sprawdzenie w praktyce jest zrobienie szablonu z wymiarami uchwytu i wycięcie go z grubszego papieru i przyklejenie taśmą do mebla. Da nam to podgląd na funkcjonalność jak i faktyczny rozmiar - możemy sprawdzić czy uchwyty nie jest nieco za długi i czy pasuje do mebli.


 

 

3. T-Bar /ang.: T-bar

Najbardziej zawężona grupa, w której nowoczesność spotkała się z klasyką. Uchwyty typu T-bar, czyli w kształcie litery to jedno- lub dwupunktowe uchwyty o podłużnej części do chwytania. Łączą w sobie minimalizm gałek z funkcjonalnością uchwytów podłużnych. Dodatkowa druga śruba lub bolec do wbicia zapobiegają przesuwaniu się. Mogą również być montowane w poziomie, pionie lub po skosie, a montaż w pionie dodaje im funkcji bardzo wygodnego wieszaka. W tej kategorii znajdziesz zarówno nowoczesne, polerowane i lakierowane, bardzo ozdobne uchwyty, klasyczne skandynawskie lub nawet ciężkie, o loftowym charakterze, metalowe ze żłobieniem na bokach.

Należy zwrócić uwagę tak samo w przypadku uchwytów poziomych, czy mamy odpowiednio dużo miejsca na zamocowanie uchwytu aby nie obijał się o nic po bokach i umożliwiał korzystanie z mebla.


 

 

4. KRAWĘDZIOWE /ang.: profile handle

Uchwyty krawędziowe świetnie pasują do minimalistycznych wnętrz. Podkreślają linearność mebla, uwydatniają jego linię i nie rzucają się w oczy. To szeroka grupa, w której znajdziemy uchwyty mocowane do krawędzi frontu. Od góry lub od boku. Zazwyczaj montuje je się od tyłu, nakładając na drzwi. Należy wtedy wziąć pod uwagę parametr Q, którym określamy grubość materiału. Przy metalowych profilach jest to zazwyczaj 2 - 3 mm. O tyle, należy powiększyć otwór między frontem a szafkami lub między drzwiami, aby uchwyty mogły się zmieścić. Innym sposobem jest przygotowanie podfrezowania na tę grubość.

 

Posiadamy również uchwyty krawędziowe montowane na krawędzi drzwi. Wtedy, ważny jest każdy parametr, aby je ładnie dopasować i zlicować z drzwiami. Montaż takich uchwytów i przygotowanie mebala pod nie, powinien odbywać się przez doświadczone osoby z precyzyjnym sprzętem.


 

 

5. MUSZLOWE /ang.: bowl shape

Uchwyty muszlowe, lub z angielskigo "miskowe" to najmniej zrozumiała nazwa, pod którą kryją się bardzo klasyczne, charakterystyczne uchwyty w stylu skandynawskim.

 

Montowane są zazwyczaj w trzech, czasami dwóch punktach. Mają specjalne wgłębienie, przez co są wygodne do łapania, ciągnięcia i pchania. Łączą w sobie wygodę uchwytów krawędziowych z estetyką gałek i tradycyjnych podłużnych. Montowane na meblu, bez potrzeby zostawiania odstępu między frontami lub frontem a blatem. Potrzebują mniej miejsca niż uchwyty podłużne, ponieważ nasze palce chwytają jedynie za cienki kawałek metalu lub tworzywa, która ma 2 - 4 mm. Zastosowanie uchwytów muszlowych w kuchni lub zestawie mebli nadaje im bardzo szwedzkiego wyglądu, nawet na gładkich frontach, ponieważ to ten kraj północny rozpowszechnił ich stosowanie. Złote lub srebrne uchwyty muszlowe  zastosowane na granatowym froncie pasują do stylu marynistycznego, przypominają bulaje na statku, są proste, ale intrygujące i ozdobne.


 

 

 6. WPUSZCZANE /ang.: built-in, sliding door handle

Uchwyty Wpuszczane składają z elementu wklejanego w głąb mebla oraz ozdobnego zaznaczenia na froncie. Wymagają wykonania otworu, na przykład przez frezowanie, w którym schowa się część uchwytu. Największą zaletą tego rodzaju uchwytów jest praktycznie płaska powierzchnia frontu, pozostawiana bez wystających elementów. Dzięki temu są to idealne uchwyty do drzwi przesuwanych w bok lub do góry, a także w miejscach w których nie mamy możliwości zamontować nic na froncie.

  

Każdy uchwyt wpuszczany nadaje się do drzwi przesuwanych w szafie lub szafce, ale nie każdy nadaje się do uchylnych drzwi. Wtedy potrzebujemy aby uchwyt posiadał dodatkową krawędź, wpustek, za którą możemy złapać i pociągnąć, zapierając palce. Inaczej jest to nie możliwe lub bardzo bardzo trudne.

Aby wykonać otwór pod uchwyt wpuszczany należy sprawdzić wymiary jego części która musi znaleźć się w meblu i dodać niewielki zapas na klej. Zalecamy by montaż robiony był przez profesjonalistów z odpowiednim, szczegółowym sprzętem.


 

7. INNE i TIP-ON

W kategorii inne umieściliśmy dodatkowo uchwyty, które mają niejednoznaczny, trudny do szybkiego zidentyfikowania kształt. Na przykład nasz super produkt - Loop Strap. Może być wieszakiem, gałką, a tak naprawdę ma bardzo oryginalny unikalny kształt.

Umieściliśmy tu również nasze uchwyty z zamkami, podkładki i dodatki do uchwytów.

TIP-ON to z kolei system umożliwiający otwieranie drzwi szafki lub szuflady po naciśnięciu. Może być dodatkowym asortymentem do szafki z uchwytem lub bez niego.


 

 

Aby ułatwić wyobrażenie i zrozumienie wymiarów uchwytów, zmieniliśmy sposób nazywania konkretnych wymiarów na uchwytach. U innych producentów i na innych stronach, można zobaczyć, że używanie słów: wysokość, głębokość, długość, szerokość, jest często niejednoznaczna i niekonsekwentna. Szczególnie mylące jest to w momencie, gdy chcemy zamontować na przykład uchwyt podłużny w pionie, lub muszlowy. Przedstawiamy więc nasz sposób opisywania produktów:

 • Długość Y - Wychodzimy z założenia że rozmawiamy stawiając uchwyt nie na froncie, ale na blacie. Otworami do dołu. Długość jest więc równoległym, najczęściej najdłuższym bokiem, idącym wzdłuż zabudowy.
 • Wysokość X - Czy jak już wystawiliśmy wszystkie uchwyty na blat, patrzymy na ile wystają do góry. Zamontowane na froncie, idą wzdłuż głębokości zabudowy.
 • Szerokość Z - Jest to najczęściej po prostu szerokość materiały, lub grubość profilu. Wartość liczbowa oznaczająca wymiar uchwytu po zamontowaniu na froncie, między blatem a podłogą lub po prostu krótszy bok.
 • Grubość Q - ważny parametr dla uchwytów krawędziowych, mówiący o grubości użytego materiału, który oznacza, jak dużą przerwę musimy zostawić między drzwiami lub jak głębokie nacięcie zrobić w meblu aby zamontować uchwyt.
 • Rozmiar podstawy P - Czasami uchwyty posiadają podstawkę, lub ich nóżki mają znaczne rozszerzenie. Wtedy podajemy dodatkowo parametr części stykającej się bezpośrednio z meblem.

MAŁE DZIWADŁA - odmieńcy

Przy wyborze C-C w filtrach wyszukiwania możemy napotkać na nieco niezrozumiałe zapisy, na przykład:

 • 2 x 80 - oznacza to, że dany uchwyt ma tak naprawdę trzy punkty, na trzy wkręty, i od środkowego do prawej jak i do lewej mamy po 80 mm
 • 80/160 - tutaj mamy do czynienia z uchwytem który można zamontować i na szerokości 80 i na 160 mm.

Jeżeli jeszcze pozostawiliśmy coś niezrozumiałego - zawsze bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, pomożemy. Zapraszamy do kontaktu.

 

Od pomysłu do reklamy
Zrealizowałeś swój pomysł z wykorzystaniem naszych uchwytów?
Prześlij nam zdjęcia lub udostępnij u siebie podpisując

@skandynawskieuchwyty i #pięknowdetalu
Jeśli zdjęcie spełni nasze wymagania i wpisze się w klimat "Skandynawskich uchwytów" udostępnimy go, zareklamujemy Twoją firmę!
Twórzmy razem społeczność wrażliwą na detale.

 

 

Instagram Skandynawskie Uchwyty
Facebook Skandynawskieuchwyty

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium