panel
basket 0
close
close
Twój koszyk
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup (Polska)) już od 250,00 zł.
suma: 0,00 zł
Wersje językowe
Waluty

Szafy łazienkowe

Szafy łazienkowe

Istnieje wiele rodzajów mebli łazienkowych, które pozwolą nie tylko urozmaicić swój wygląd, ale także zapewnić, że znajdujące się w nim przedmioty zawsze będą miały swoje miejsce. Torba papieru toaletowego na podłodze lub suszarka na pralce nigdy nie wyglądają dobrze. Eleganckie meble, dobrze dopasowane do stylu wnętrza, nadają łazience wygodnej, spokojnej formy. Wybór dostępnych na rynku mebli łazienkowych jest bardzo duży, jednak jakie meble do łazienki wybrać, aby były trwałe i odporne na warunki panujące w tym pomieszczeniu? Z jakich materiałów są wykonywane?

Spis treści:

  1. O czym musisz pamiętać przed wyborem mebli łazienkowych
  2. Jakie są rodzaje mebli łazienkowych?
    1. Meble łazienkowe pod umywalkę
    2. Słupki, półsłupki i szafki wiszące
    3. Szafki lustrzane
    4. Półki łazienkowe
    5. Zabudowa meblowa do łazienki
    6. Moduły łazienkowe oraz meble do kompletowania
  3. Jaka płyta meblowa do łazienki
    1. Płyta MDF
    2. Płyty HPL
    3. Drewno
    4. Żeliwo i stal nierdzewna
    5. Szkło
    6. Kamień

O czym trzeba pamiętać przed wyborem mebli łazienkowych?

Wybierając meble łazienkowe, przede wszystkim trzeba pamiętać o specyficznych warunkach panujących w tego typu pomieszczeniu. Meble muszą być odporne nie tylko na działanie wody, lecz także na zmienną temperaturę. Jeśli chodzi o walory estetyczne, pamiętaj, aby nie szukać trendów tymczasowych i sezonowych, bo pomieszczenia mają służyć przez długie lata. Wybierajmy więc ponadczasowe rozwiązania, które zawsze będą dobrze się prezentowały. Jedną z najważniejszych kwestii, której nie można pominąć, jest jakość mebli. Nie kieruj się jedynie stylem i ceną. Meble łazienkowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i dobrze zabezpieczone przed wilgocią.

Jakie są rodzaje mebli łazienkowych?

Meble łazienkowe pod umywalkę

Mogą to być zarówno szafki łazienkowe zawieszone nad podłogą, jak i stojące na nóżkach lub zbudowane aż do podłogi. Na rynku dostępne są szafki łazienkowe z drzwiczkami i otwieranymi szafkami, które mogą pomieścić np. duże butelki z chemikaliami lub wersje z wysuwanymi szufladami do przechowywania drobiazgów kosmetycznych. Jeśli syfon jest zamontowany przy ścianie, wystarczą zwykłe, w przeciwnym razie potrzebne będą wnęki, które zajmują niewiele miejsca do przechowywania. Wybierając model już zintegrowany z umywalką, nie musisz martwić się o wybór ceramiki. Najczęściej jednak rozwiązania te kojarzą się z wąską krawędzią, na której nie można umieścić kosmetyków. Kupując samą szafkę, należy dobrać ceramikę np. do zestawu z toaletą łazienkową. Dobrym rozwiązaniem będzie dobór mebli, które dobrze korespondują z uchwytem na papier toaletowy czy wieszakiem na ręcznik, wówczas stworzą spójną całość.

Słupki, półsłupki i szafki wiszące

Oprócz mebli pod umywalkę warto także dokupić inne meble, które uproszczą przechowywanie ręczników czy kosmetyków. Idealnie nadają się do tego wysokie, wąskie słupki, tak, aby mogły zmieścić się na nich inne elementy wyposażenia. Do wyboru są również szafki wiszące, pod którymi bez problemu umyjesz podłogę. Wyglądają na lekkie i nie przytłaczają wnętrza. Słupki mają zazwyczaj głębokość około 30 cm i wysokość 150-200 cm, co pozwala na przechowywanie nieco większego sprzętu — mopa lub miotły.

Szafki lustrzane

Jest to idealne rozwiązanie szczególnie do małych łazienek. Za taflą lustra można umieszczać przedmioty, np. drobne kosmetyki lub lekarstwa. Mogą być również wyposażone w oświetlenie, więc nie musisz martwić się o znalezienie miejsca na kinkiet – po prostu zadbaj wcześniej o podłączenie. Szafkę z lustrem należy zainstalować na takiej wysokości, aby mogli z niej korzystać wszyscy domownicy. Im większe różnice, tym większe musi być lustro. Istnieją jednak modele przesuwne, które mogą rozwiązać ten problem. Warto pamiętać, że należy umieścić je tak, aby nie odcinać głowy i nie przylegać zbyt mocno do zlewu, w przeciwnym razie lustro prawie zawsze zostanie ochlapane.

Półki łazienkowe

Są one idealne do przechowywania bardziej potrzebnych przyborów toaletowych, ponieważ zapewniają szybki dostęp. Są to zazwyczaj najzwyklejsze półki, które wiszą bezpośrednio na ścianie. Mogą służyć nie tylko do stawiania na nich kosmetyków, ale także do różnego rodzaju świec czy roślin. Możesz wybrać półki proste lub narożne. Idealnie nadają się do małych łazienek, gdzie każdy centymetr przestrzeni się liczy.

Zabudowa meblowa do łazienki

Jeśli zwykłe szafki łazienkowe komuś nie odpowiadają, może zdecydować się na sprytne meble, na przykład wannę z ukrytymi przegródkami. W środku zrób miejsce na detergenty. Najlepiej przechowywać przedmioty w komorze, która nie zostanie uszkodzona przez kontakt z wilgocią. Zabudowa meblowa do łazienki może być otwarta, idealne do eksponowania elementów dekoracyjnych. Istnieje też możliwość całkowitego zakrycia np. pralki za pomocą specjalnej obudowy połączonej z szafką.

Moduły łazienkowe oraz meble do kompletowania

Gotowe zestawy łazienkowe nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Mogą nie odpowiadać dokładnie wymiarami pokoju lub nietypowemu wnętrzu albo mogą nie odpowiadać potrzebom i upodobaniom członków rodziny. Na rynku dostępne są meble do samodzielnej aranżacji. Można np. dobrać dowolne drzwi szafki, dobierając odpowiedni blat i uchwyt, aby nadać wnętrzu bardziej spójny charakter. Czasami można wykorzystać również pojedyncze meble, takie jak drzwi czy półki, przycinając je na wymiar. Z kolei meble modułowe do łazienki nadają się do bardzo wysokich pomieszczeń, gdzie przyda się każdy centymetr. Pozwalają na montaż do sufitu, dzięki czemu można wykorzystać niemal każdą dostępną przestrzeń.

Jaka płyta meblowa do łazienki?

Płyta MDF

Jest to płyta drewnopochodna, z której wykonane są szafki łazienkowe i które cechują się dużą trwałością. Zależy to w dużej mierze od ich grubości i odpowiedniej ochrony. Meble łazienkowe MDF można wykończyć na kilka sposobów:

  • Fornirowanie – fornir to kilkumilimetrowe fragmenty naturalnego drewna, którymi pokrywane są płyty meblowe.
  • Laminowanie – jest niesamowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury.
  • Akrylowanie – jest to duża odporność na ścieranie i zarysowania, a także bardzo łatwe w czyszczeniu, ponieważ akryl mocno usztywnia płytę MDF.
  • Foliowanie – płytę MDF pokrywa się specjalną folią PVC, w efekcie co daje dużą wytrzymałość na działanie wilgoci i mechaniczne uszkodzenia. Są one także łatwe w czyszczeniu.

Płyty HPL

Meble łazienkowe wykonane z płyty HPL sprawdzają się doskonale. Materiał ten przeznaczony jest do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza. Panele HPL są wykonane z materiału otrzymanego z połączenia specjalnie przetworzonego papieru wysokiej jakości żywic. Są one utwardzane w wysokiej temperaturze, dzięki czemu są niezwykle trwałe i wodoodporne. Meble wykonane z płyt HPL mogą mieć różne kształty i rozmiary. Można je łatwo wkomponować w stylowe, nowoczesne aranżacje.

Drewno

Drewniane meble nigdy nie wychodzą z mody. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, jak również w łazience. Meble z litego drewna mają niezwykłą szlachetność, elegancję i trwałość. Sprawdzą się również w wielu aranżacjach – klasycznym, boho, skandynawskim i innych. Modele drewniane należy również bardzo dokładnie zaimpregnować. Jeśli chodzi o trwałość drewna, to możesz mieć pewność, że będą to dobre meble łazienkowe, które posłużą wiele lat.

Żeliwo i stal nierdzewna

Nie tylko drewno i tworzywa drewnopodobne to materiały używane do produkcji mebli łazienkowych. Coraz powszechniejsze stają się rozwiązania z żeliwa i stali nierdzewnej. Meble żeliwne doskonale nadają się do łazienek prowansalskich i śródziemnomorskich. Doskonale komponują się z litym drewnem, lekko niszcząc ich oryginalny charakter. Żeliwo powinno być zabezpieczone specjalnymi powłokami zapobiegającymi korozji. Meble łazienkowe wykonane ze stali nierdzewnej świetnie prezentują się w minimalistycznych wnętrzach o nowoczesnym charakterze. Rozwiązania stalowe doskonale komponują się z elementami wykonanymi ze szkła hartowanego, takimi jak umywalki czy prysznice.

Szkło

Najczęściej są to półki z hartowanego szkła, które zawiesza się w strefie wanny lub prysznica. Nie są one wyłącznie bardzo eleganckie i trwałe, ale również dobrze sprawdzają się w obecności wody.

Kamień

Wybierając meble łazienkowe, należy również zwrócić uwagę na skład blatów. Bardzo popularne stały się wersje kamienne — marmur lub granit. Modele te doskonale sprawdzają się w stylowych przestrzeniach i dają poczucie luksusu. Świetnie prezentują się w angielskim stylu, klasycznych i glamour łazienkach. Granitu i marmuru może być kilka — od bieli i czerni przez beż i szarość, po zieleń, niebieską lub różową. Warto wiedzieć, że pierwszy kamień jest coraz bardziej odporny na wszelkiego rodzaju plamy, podczas gdy drugi starzeje się lepiej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium