Sterylizm nowym trendem?
Dzisiejszy świat skupiony jest na walce z mikroskopijnym, ale bardzo silnym przeciwnikiem – koronawirusem SARS-CoV-2. Niewidoczny, a tak niebezpieczny wróg sprawił, że nie tylko musieliśmy zmienić tryb życia, ale i przemyśleć swoje nawyki i organizację otoczenia. Do naszego codziennego użytku trafiły środki antybakteryjne. Wyposażyliśmy się w zapasy papieru toaletowego, ryżu i makaronu. Następnie, przyszła kolej na maseczki higieniczne i rękawiczki jednorazowe. Jakie działania podjąć, by nasz dom nie zamienił się w szpital, lecz pozostał bezpieczną i komfortową przystanią?
Czy najnowszym trendem w wyposażeniu wnętrz po 2020 będzie
„sterylizm” lub „sterylny minimalizm”?
Jak zabezpieczyć dom przed mikroorganizmami?
Nowoczesne wnętrze powinno nie tylko pięknie wyglądać, ale także ułatwiać domownikom codzienne funkcjonowanie. Konieczność zachowania higieny i bezpieczeństwa, niebawem wytworzy w nas nowe nawyki w użytkowaniu elementów wyposażenia wnętrz. Nasza marka postanowiła wyodrębnić produkty, które ułatwią te nawyki wdrożyć. Uchwyty meblowe, wieszaki, klamki, a nawet elementy dekoracyjne mogą pomóc nam, w tych ciężkich dla zdrowia czasach. Wystarczy świadomy wybór, by nasze otoczenie stało się bardzie przyjazne ludziom, a mnie wirusom i drobnoustrojom.
Uchwyt NENA M to klasyczna gałka meblowa, wykonywany pod okiem rzemieślników w Polsce.
Świat obeszła wiadomość, że koronawirus SARS-CoV-2 dłużej utrzymuje się na powierzchniach gładkich – metalach oraz szkle, niż na powierzchniach chropowatych. Dowiedziono także, że jest łatwo „zmywalny”, dlatego oczekuje się od nas szczególnych działań higienicznych. Mamy jednak dobrą wiadomość. Metal metalowi nierówny. Zapraszamy do lektury na temat powierzchni, które nie są ulubieńcami nieproszonych, niewidocznych dla oka gości.
Uchwyty meblowe których nie lubią wirusy i bakterie
Wirusy, plagi i pandemie nawiedzają ludzkość od zawsze, jednakże ostatnie wydarzenia są dla na sytuacją szczególną. Świat nie był przygotowany na wirusa, który rozgościł się w każdym kraju, w niektórych ze szczególną mocą. Podejmowane przez nas decyzje mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na naszą przyszłość. Czy warto w związku z tym wybrać świadomie? Ubierajmy maseczki, nośmy rękawiczki, dbajmy o higienę i dotykajmy miejsc, które nie są dla nas zagrożeniem.
Powierzchnia przeciwdrobnoustrojowa to taka, która zawiera środek hamujący zdolność mikroorganizmów do wzrostu na powierzchni materiału. Takie powierzchnie są coraz szerzej badane pod kątem możliwego zastosowania w różnych warunkach, w tym w klinikach, przemyśle, a nawet w domu.
Innowacją w powierzchniach przeciwdrobnoustrojowych jest odkrycie, że miedź i jej stopy (mosiądz, brązy, i inne) są naturalnymi materiałami przeciwdrobnoustrojowymi, które mają swoiste właściwości niszczenia szerokiej gamy mikroorganizmów.
Jak pozbyć się wirusów i bakterii z domu
Jednym z badanych metali, który wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jest dobrze znane srebro. Jego zastosowanie jest udokumentowane i powszechnie znane. Innym, świetnie radzącym sobie z zabijaniem mikroorganizmów na swojej powierzchni metalem, jest miedź. Jako ludzkość wiedzieliśmy o tym i korzystaliśmy z tej właściwości już w starożytności. Obecnie, po latach zapomnienia próbujemy odtworzyć naszą wiedzę i zbadać jeszcze więcej. Mechanizmy przeciwdrobnoustrojowe miedzi były poddawane testom od dziesięcioleci i są nadal, gdyż jeszcze sporo możemy się od niej nauczyć. Część z nich chcielibyśmy przedstawić jako ważną ciekawostkę.
Ostatnie badania kliniczne wykazują, że powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi higienicznej mogą zredukować ryzyko wystąpienia zakażeń klinicznych nawet o 58%. Używając naszych uchwytów z surowej miedzi dajecie sobie Państwo gwarancję najlepszej ochrony przed niechcianymi mikroorganizmami.
Powierzchnie miedzi i stopów miedzi są skutecznym środkiem zapobiegającym rozwojowi bakterii. W testach sprawdzających aktywność wirusów i bakterii (EPA) na wymienionym metalu, wzięto pod uwagę między innymi takie drobnoustroje: Staphylococcus aureus, Enterobacter aerogenes, gronkowiec złocisty (MRSA), bakterie Escherichia coli 0157: H7 i Pseudomonas aeruginosa oraz inne. Wyniki wskazują, że u ponad 355 stopów miedzi:
-
Stale zmniejszają zanieczyszczenia bakteryjne, osiągając 99,9% zmniejszenia w ciągu dwóch godzin od narażenia;
-
Zabijają ponad 99,9% bakterii w ciągu dwóch godzin od ekspozycji;
-
Zapewniają ciągłe działanie przeciwbakteryjne, zachowując skuteczność w zabijaniu ponad 99,9% bakterii w ciągu dwóch godzin;
-
Hamują gromadzenie się i wzrost bakterii w ciągu dwóch godzin od narażenia między etapami czyszczenia i dezynfekcji.
W zastosowaniach medycznych zatwierdzone przez EPA przeciwdrobnoustrojowe produkty miedziane obejmują poręcze, uchwyty, stoły nad łóżkiem, zlewozmywaki, krany, klamki, wyposażenie toalet, klawiatury komputerowe i wiele innych.
Miedź i mosiądz najlepszym środkiem zabijającym mikroorganizmy
Skuteczność przeciwdrobnoustrojowa powierzchni dotykowych stopu miedzi została potwierdzona w wielu badaniach. Powierzchnie te mają swoiste właściwości niszczenia szerokiej gamy mikroorganizmów.
W interesie ochrony zdrowia publicznego, zwłaszcza w środowiskach medycznych przeprowadzono w ciągu ostatnich 10 lat bardzo liczne testy w odniesieniu do skuteczności niszczenia przez miedź bakterii E. coli O157: H7, metycylinę, Staphylococcus aureus (MRSA), Staphylococcus, Clostridium difficile, wirus grypy A, adenowirus i grzyby. Badano również stal nierdzewną, ponieważ jest to ważny materiał powierzchniowy w dzisiejszych środowiskach opieki zdrowotnej.
Ostatnie badania wykazały, że powierzchnie stopu miedzi zabijają ponad 99,9% drobnoustrojów po zaledwie 1-2 godzinach. Na powierzchniach ze stali nierdzewnej mikroby mogą przetrwać tygodnie.
W przeważającej części, wskaźnik zabijania bakteryjnego stopów miedzi wzrastał wraz ze wzrostem zawartości miedzi w stopie.
Mosiądz, który był często używany do wyrobu klamek i uchwytów w przeszłości, również wykazuje skuteczność bakteriobójczą, ale w nieco dłuższym czasie niż czysta miedź. Poddane badaniom próbki mosiądzu były prawie całkowicie bakteriobójcze (ponad 99,9% śmiertelności) w temperaturze 20 °C w ciągu 60–270 minut. Również w niskich temperaturach (4 stopnie) działanie bakteriobójcze w części stopów było prawie całkowite.
Szybkość całkowitej śmierci drobnoustrojów na czterech badanych brązach wahała się od 50 do 270 minut w 20 ° C i od 180 do 270 minut w 4 ° C.
Miedź i mosiądz zwalczają grzyby
Przeciwgrzybiczą skuteczność miedzi porównywano z glinem. Wybrano w tym celu organizmy, które mogą powodować infekcje u ludzi: Aspergillus spp., Fusarium spp., Penicillium chrysogenum, Aspergillus niger i Candida albicans. Stwierdzono zwiększone wymieranie zarodników grzybów na powierzchniach miedzi, czego nie stwierdzono na przykład w aluminium. W przypadku grzyba Aspergillus niger, wystąpił wzrost liczby zarodników na kuponach aluminiowych, a rozrost na kuponach miedzianych, i to właśnie wokół nich został zahamowany.
|
|
Odsyłamy do ciekawych artykułów źródłowych:
http://doktorb.pl/antybakteryjne-wlasciwosci-miedzi/
https://copperalliance.pl/zalety-miedzi/ochrona-zdrowia
https://tech.wp.pl/prosty-i-dostepny-sposob-na-walke-z-drobnoustrojami-6034839575139457a